دختر هخامنش

 

شب یلدا ، شب هندوانه و انار

شب آجیل و پسته

شب حافظ و شاخه نبات

بر همه ایرانیان مبارک

...اصطلاحات فمنيسم ۳۷

نقد ماتریالیستس - فمنیستی

مجموعه نویسندگان فمنیست که سرمایه داری و مردسالاری را تحلیل می کنند اما در اینکه آیا مردسالاری و سرمایه داری مبنایی مادی دارند عقاید متفاوتی ابراز می کنند. هارتمن، مردسالاری را ساختار روابطی می داند که در کنترل تاریخی مردان بر زنان دارای مبنایی مادی است. او استدلال می کند مردان بر نیروی کار زنان، خواه در تولید(کار دستمزدی) و خواه در بازتولید(کار خانگی) اعمال کنترل می کنند. 

منبع : فرهنگ مظریه های فمنیستی - نشر توسعه

*******************

البته شاید اعمال کنترل مردان بر زنان به این علت پر رنگ تر است که بطور کلی در نگاه سنتی زنان مسئولیتی در سرمایه گذاری و کسب درامد برای خانواده ندارند. و  بر عکس مردان وظیفه ای سنگین بر دوش دارند. البته در فرهنگ ما ایرانیان، زنان همیشه بر آنچه کسب و کار و فعالیت خارج از خانه شوهرانشان  می باشد نظارت دارند و در واقع از ویژگیهای یک زن خوب، آگاهی از اوضاع مالی شوهرش و نظارت بر درست خرج کردن آن میباشد. که البته بی هیاهو انجام می گیرد.

...اصطلاحات فمنيسم ۳۶

ماتریالیسم۲

سایر فمنیستها توجه خود را به دیگر کمبودهای نظریه ماتریالیسم مارکسیستی معطوف داشته اند.برای نمونه بر اساس نظریه ی «شیء شدگی» در ماتریالیسم مارکسیستی ،شخص به بخشی از فرایند کار و محصولات آن تبدیل می شود. در حالیکه تحلیل فمنیستی باید به این مسئله بپردازد که زنان چگونه به مثابه یک کالا به لحاظ جنسی بُت می شوند و چگونه شیء شدگی جنسی، فرایند اصلی انقیاد رنان را شکل می دهد.

منبع : فرهنگ نظریه های فمنیستی - نشر توسعه

********

این یه جمل آخرخیلی حرفها توشه. هم علت هست و  هم معلول. یک پیکان دوسویه که باعث میشه برای خانمها تصمیم گیری بشه بدون اینکه..... بقیه اش رو خودتون کمی فکر کنید (در جامعه نمونه های زیادی رو می بینید).

...اصطلاحات فمنيسم ۳۵

خب، قبل از اینکه موضوع امروز رو شروع کنم باید بگم که باخبر شدم ۴ آذر روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان  بوده و همینجا به همه فعالین در سمینارها و همایشها خسته نباشید میگم و از همه خانمها و آقایون می خوام که دست از خشونت  بردارن. اما یه نکته جالب نظر من رو به خودش جلب کرد و اون اینه که بدلیل تعریف نشدن نوع قتل در ایران اصولا هیچکی نمی تونه از خودش در برابر حمله دیگری دفاع کنه. چون اگه اتفاقی پیش بیادخودش مجرم درجه یک  حساب می شه و اوج بدی قصه اونجاییکه یک زن بخواد در برابر خشونت یا حمله یک مرد از خودش دفاع کنه و مرد کشته بشه. علاوه بر اینکه زن متهم به قتل میشه، دیه ش هم نصف مردٍ و تازه یک چیز هم بدهکار میشه. البته اگر هزار تا عیب و ایراد هم روش نگذارن و انواع و اقسام چیزها رو بهش نچسبونن...اگه راستش رو بخواین ۳۰ ساله که توی این مملکت این حرفها زده میشه(قبلش رو نمی دونم اونقدر آگاهی بوده که اعتراضی صورت بگیره یا نه !) اما هنوز هیچ اتفاقی نیفتاده. نمی دونم اصلا  عمر من وشما کفاف می ده یا نه! حالا ما بازم میگیم که یه وقت شرمنده خودمون نباشیم.

و اما  ماتریالیسم۱

فمنیسم «موج دوم» تصورات مارکسیستی از ماتریالیسم را بسط داد تا احساسات جنسی را همراه سایر تقسیمات اجتماعی در آن بگنجاند.در دیالکتیک جنس (۱۹۷۰) شولامیث فایرستون طی تحلیلی دیالکتیکی از ماتریالیسمِ زیست شناختی، جنس را جایگزین طبقه کرد. فایرستون مبنای مادی تاریخ را ویژگی فیزیکی مرد و زن تعریف می کند. جولیت میچل در جایگاه طبقاتی زن (۱۹۷۱) فایرستون را بدلیل بی توجهی به شرایط ویژه زن از حیث تاریخی به باد انتقاد گرفت. بر اساس بحث میچل، هرگونه تحلیل ماتریالیستی از سرکوب زنان باید نمونه های واقعی بازتولید و تولید را دربر گیرد.

منبع: فرهنگ نظریه ها ی فمنیستی - نشر توسعه

...اصطلاحات فمنيسم ۳۴

فمنیسم مارکسیستی۲

فمنیستهای مارکسیست امریکایی به همین روال درصدد تدوین نظریه ای واحد درباره ی نابرابری اجتماعی زنان هستند. برای نمونه، بنا به استدلال نانسی هارتسک ،مبنای مادی زندگی نابرابر زن از جمله عواملی است که به او آگاهی می بخشد. به نظر او فمنیسم مارکسیستی نظریه ای مشخص از رابطه میان ساختمان تجربه درونی زن و تجربه اجتماعی او دارد. فمنیسم مارکسیستی بر مبنای پراتیکی استوار است که موجود آگاه و علیت اجتماعی را به هم پیوند می دهد. انواع بسیار گوناگونی از فمنیسم مارکسیستی وجود دارد ،اما فمنیسم های رادیکال معتقدند هیچکدام از این فمنیسم ها به «مسئله زن» در چارچوب خاص خودش نمی پردازند زیرا همه آنها ناگزیر تحلیل فمنیستی خود را درون مارکسیسم می گنجانند.

منبع : کتاب فرهنگ نظریه های فمنیستی - نشر توسعه

*************

یهنکته که درباره همه این نوشته ها میشه گفت اینه که چقدر برروی همه مسایل کار و تحقیقات و تفکر شده و در نهایت اونها رو به دسته های مختلف تقسیم کرده - صرف درست یا غلط بودنشون یا میانه رو و  تندرو بودنشون.- مهم مطالعاتیه که انجام گرفته و  کلاسه بندیهایی  که در پی اون بر روی مطالب صورت پذیرفته و  این امکان رو فراهم کرده تا  دیدی علمی از مسایل وجود داشته باشه .شاید همین عامل ترقی غرب نسبت به ماست. تلاش برای منظم ساختن همه امور.

...اصطلاحات فمنيسم ۳۳

فمنیسم مارکسیستی۱

نظریه فمنیستی تفاوت چشمگیری با نظریه مارکسیستی دارد زیرا فمنیسم باید بر جنسیت و احساسات جنسی متمرکز باشد و نه برشرایط مادی، در هر نوع ساخت ایدئولوژیک.مع هذا، بسیاری از فمنیستها فقط ترکیبی از مارکسیسم و فمنیسم را حتی اگر «وصلتی نامیمون» باشد ،سبب رها سازی زنان می دانند. اهداف فمنیسم مارکسیستی عبارتند از :توصیف مبنای مادی انقیاد زنان و رابطه میان شیوه های تولید و موقعیت اجتماعی زنان؛ و بکار بردن نظریه های زنان و طبقه در مورد نقش خانواده.

شیلا روبوتام در آگاهی زن جهان مرد (۱۹۷۳) نشان می دهد که تفکیک کار (تولید) از فراغت (مصرف)، فقط برای مردان وجود دارد. تصور اجتماعی از خانه به مانند جایی که از جهان کار به آن پناه می برند گونه ای تقسیم جنسی کار را پنهان می کند. این تصور، کار زنان در خانه را در هاله ای از ابهام می پیچد و این واقعیت را که کار خانگی، به بازتولید جامعه سرمایه دار و مرد سالار یاری می رساند مخدوش می کند.

*************************

هرسال که مراسم معرفی چهره های ماندگار برگزار میشه و استادهای گرانقدر معرفی میشن و میان تندیس می گیرن ، با خودم فکر کی کنم حقش بود با خانمهاشون دعوت می شدن و هر دو با هم مورد تقدیر قرار می گرفتند . (و البته اون یکی دو تا خانم انتخابی هم به همین صورت)

و شاید هممون کم ندیدیم  بحث هایی که بر سر نادیده گرفتن زحمات خانمها در کار خانه بخصوص خانمهای شاغل با شوهرانشون میشه و آقایون معمولا با بی قیدی رد می کنند و البته سر ماه که میشه مشتاقانه منتظر نتیجه زحمات خانمشون هستن.

البته همه این نوشته ها بخاطر اینه که بتونیم رابطه بهتر و درک متقابلتری با هم داشته باشیم. حال چه با عنوان و چه بی عنوان

...
اصطلاحات فمنيسم ۳۲

کلی وقت بود فراموش کرده بودم .اما چند روز پیش بر اثر یک اتفاق ساده دوباره یادم اومد:

نمی دونم اصلا درباره اقتصاد و اقتصاد دان و نگاه اقتصادی نوشتن، توی وبلاگ جامعه ای که مادراش نمی تونن واسه بچه هاشون حساب بانکی باز کنن یا احتمالا اگه باز کردن نمی تونن ازش بردارن و جابجاش کنن کار عاقلانه ای هست یا بیشتر به رویا پردازی می مونه! و بهتره بشینیم از لحاظ تاریخی و قانونی و فقهی و هزارتا چیز دیگه بررسی کنیم ببینیم چرا یک مادر نمی تونه واسه بچه ش پول تو بانک بگذاره و یا اونو جابجاش کنه. - آخه می دونید نه اینکه مادرا همه عمرشون از حق خودشون نزدن و به بچه هاشون ندادن، احتمال داره اینبار حساب رو خالی کنن و مثلا برن دبی.-  ولی از اونجاییکه تحت تاثیر این نوشته ممکنه یکی  اجازه قانونی بده بعد یه عده دیگه متوجه بشن که وای با یه سری چیزای آسمونی مغایرت داره و هر آن ممکنه آسمون قرمبه بشه و  چیز صادر کنن و بعدش کلا بحث ممنوعه بشه، من تصمیم میگیرم که به ادامه بحثهای اقتصادی بپردازم . به این امید که یه روز مادرای این مملکت اونقدر اعتبار داشته باشن که بتونن واسه عزیزتزین هاشون حساب باز کنن. روز مادر و روز دختر هم پیشکش  حضرات. 

مارکسیسم

نظریه و عمل سیاست طبقاتی انقلابی.مارکسیم،نظامی از باورهای اجتماعی اقتصادی و فلسفی درباره طبیعت انسان و جامعه است. آن بخشهای عمده مارکسیسم که راهنمای فمنیسم است، ماتریالیسم دیالکتیکی و نظریه ی ارزش کار است. کاترین مک کینون اظهار می دارد:«فمنیسم در ارتباط با مارکسیسم ،همان وضعی را دارد که مارکسیسم با اقتصاد سیاسی کلاسیک داشت: فرجام نهایی و نقد نهایی آن.»

شو لا میث فایرستون به «تغییر محتوای» مارکسیسم دست زد و آن را به یک نظریه ی ماتریالیستی جدید از تاریخ، بر مبنای احساسات جنسی تبدیل کرد. او قبول دارد که مبنای تاریخی مردسالاری، «مادی» است.اما استدلال می کند که این مادی بودن نباید صرفا شرایط اقتصادی تبلیغ شود.مبنای مادی تاریخ بنا به ادعای فایرستون، واقعیت فیزیکی زیست شناسی زن و مرد و زیست شناسی تولید مثل است.

یکی از موضوعات همیشگی فمنیسم رادیکال، خصومت با مارکسیسم بوده است مانند نوشته های آدرین ریچ و مری دیلی. ریچ ودیلی با طرح مسایلی که در نظریه مارکسیسم کم اهمیت شمرده شده - مانند مسئله تجاوز جنسی و لزبینیسم - ایراد جدی به مارکسیسم وارد می کنند.

منبع : کتاب « فرهنگ نظریه های فمنیستی» -نشر توسعه

...