دختر هخامنش

موفقيتها۲

در يادداشت قبل به معرفی ۱۰ نفر برتر زنان موفق در تجارت پرداختم و شرح حال ۶ نفر اول را بيان کردم. امروز با ۴ نفرديگر اشنا می شويم.

۷- خی کيهوا : بانوی اهن چين يا زن فولادی اين کشور يکی از معدود زنانی است که توانسته در چين مدير عامل شود و علاوه بر اين در صنعتی به موفقيت رسيده است که توسط مردان اداره ميشود. وی پس از انکه در سال ۱۹۶۶ از دانشگاه فارغ التحصيل شدبه عنوان تکنسين در کارخانه فولاد يکی از استانهای شمال غربی چين مشغول بکار شد.در سال ۱۹۷۸ به عنوان مهندس در شرکت بائواستيل مشغول بکار شد. او اکنون رييس ششمين شرکت بزرگ فولاد جهان است.او اکنون ۶۲ ساله است.

۸-زو کروز : در سال ۲۰۰۵ بعنوان رييس شرکت مورگان استنلی برگزيده شد.شرکتی که بدليل اختلافات شديد مديريتی سبب استعفای بسياری از کارمندان و مسولان ارشد بانکی شد.در سال ۱۹۸۲ به اين شرکت ملحق شد و در سال ۱۹۹۰ به رياست رسید از سال ۹۳ تا ۲۰۰۰ رييس دپارتمان ارزهای خارجی ان بود. پاداش او در ۲۰۰۴ بخاطر سخت کوشی بالغ بر ۷/۷ميليون دلار بود که دومين پاداش در اين شرکت بود. وی از ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۵ نيز در وال استريت توانست يکی از کرسی های بزرگ تجاری را از ان خود کند.

۹-پاتريشيا دان : او در ابتدا به حرفه روزنامه نگاری درامد اما بعد به عنوان منشی به استخدام شرکت سرمايه گذاری بارکلی درامد و سرانجام در اين شرکت شرمايه گذاری-مالی
به مقام ارشد رسيد.پس از درمان بيماری سرطان سينه خود در يک سمت غير مديريتی به بارکلی بازگشت.او اکنون در مورد حاکميت شرکتها و مسايل مربوط به روابط با مشتريان فعاليت می کند. در اوايل امسال بخاطر برکنارکردن مديرعامل شرکت هولت پاکارد(HP) کارلتون فيورينا همه عنوان روزنامه ها را به خود اختصاص داد. اکنون ۵۲ سال سن دارد.

۱۰-ابی جوزف کوهن :اکنون استراتژيست ارشد گروه بورس گلدمن ساکز امريکا است.از سال ۱۹۹۸ فعاليت خود را در اين بانک سرمايه گذاری شروع کرد. کار اصلی خود را به عنوان يک اقتصاددان در هيات مديره بانک مرکزی امريکا در واشنگتن دی سی اغاز کرد.در سال ۱۹۹۰ به عنوان معاون مديرعامل در ساکز و در ۱۹۹۶ به مديريت ان دست يافت. شبکه های سی ان بی سی و رويترز اعلام کردند که پيش بينی می شود ارزش سهام او بالاترين افزايش را حتی در مقايسه با شرکتهای عمده در سال ۲۰۰۳ و ۲۰۰۴ شاهد باشد. او فارغ التحصيل رشته اقتصاد است.
منبع : روزنامه دنيای اقتصاد ۱۳/۵/۸۴ ؛ منبع روزنامه : فوربس
...