دختر هخامنش

...به نقل از بازتاب .....


وقتي رئيس‌جمهور زن مي‌شود--------------------------------------------------------------------------------


--------------------------------------------------------------------------------
۱۱ بهمن ۱۳۸۴ - بعد از ظهر ۱۳:۵۱ تعداد بازديد : 8732 كد خبر : ۳۴۳۲۳رئيس‌جمهور منتخب شيلي كه طي مبارزات انتخاباتي‌اش وعده تشكيل كابينه‌اي را داده بود كه به طور مساوي از حضور زنان و مردان برخوردار باشد، اعضاي كابينه جديد خود را معرفي كرد.

به گزارش ايسنا به نقل از خبرگزاري «آسوشيتدپرس»، «ميشله باشلت» نخستين رئيس‌جمهور زن شيلي، پست وزيري دفاع و اقتصاد كشورش را به زنان محول كرده است. وي همچنين زن ديگري را به عنوان مسئول دفتر رياست جمهوري شيلي منصوب كرده است.

«باشلت» سوسياليست و پزشك 54 ساله كه اوايل ماه جاري به رياست جمهوري رسيد، اظهار داشت: اين كابينه با چالش‌هايي كه ما فراروي خود داريم كاملا همخواني دارد. اعضاي كابينه از لحاظ سياسي، عقيدتي و مهارتي داراي اعتبار بسيار هستند.

وي افزود كه كابينه‌اش به طور مساوي از 10 زن و 10 مرد تشكيل شده است.
«باشلت» كه در تاريخ 11 مارس (20 اسفند) رسما آغاز به كار خواهد كرد، همچنين بيان داشت كه به محض آغاز به كار رسمي، از قانونگذاران پارلماني كشورش خواهد خواست تا وزارتخانه‌هاي امنيت عمومي و محيط زيست را ايجاد كنند.

در كابينه منتخب باشلت، آندرس ولاسكو، اقتصاددان محافظه‌كار و تحصيلكرده‌ آمريكا به عنوان وزير دارايي منصوب شده است. به نظر مي‌رسد كه وي در مقوله سياست‌هاي اقتصادي شيلي دنباله‌رو برنامه‌هاي دولت پيشين باشد كه در امر مهار تورم كارنامه مثبتي را از خود ارايه داد. باشلت اعضاي كابينه خود را به گونه‌اي انتخاب كرده كه هر يك از احزاب عمده شيلي در ائتلاف چپ ميانه دولت داراي سهم هستند. در كابينه رئيس‌جمهور شيلي هفت كانديدا از حزب دموكرات مسيحي، 9 كانديدا از دو گروه سوسياليست، سه كانديداي مستقل و يك كانديدا از حزب سوسيال دموكرات حضور دارند.

پيروزي «باشلت» در انتخابات رياست جمهوري، سطح مطالبات و انتظارات زنان را نه تنها در شيلي بلكه در منطقه آمريكاي لاتين افزايش داده است؛ به طوري كه آنها اكنون بيش از گذشته به قدرت سياسي و برابري اجتماعي مي‌انديشند.

اين در حالي است كه تنها معدودي از زنان در آمريكاي لاتين از جايگاه سياسي برخوردارند. در اين ميان مي‌توان به «كريستينا فرناندز دي كرچنر»، همسر «نستور كرچنر» رئيس‌جمهور آرژانتين و «لوردس فلورس»، عضو سابق كنگره بوليوي كه كانديداي انتخابات رياست جمهوري اين كشور شده، اشاره كرد.

...