دختر هخامنش

چند خبر از بازتاب


بانوي ايراني يكي از ۱۰ مغز برتر آمريكاي شمالي--------------------------------------------------------------------------------
۶ ارديبهشت ۱۳۸۵ - بعد از ظهر ۱۵:۱۱ تعداد بازديد: 7564 كد خبر: ۳۸۰۵۶

استاديار جوان ايراني دانشگاه «پرينستون» به عنوان يكي از 10 مغز برتر آمريكاي شمالي معرفي شد.

به گزارش ايسنا، وي به همراه 9 محقق برجسته ديگر چندي پيش در چهارمين نشست «10 برليان» نشريه Popular Science در آمريكا مورد تقدير قرار گرفت.
به نوشته USATODAY، اين فهرست 10 نفره شامل محققان و نخبگان جواني است كه در حوزه‌هاي ابتكاري مشغول به فعاليت هستند و با اين حال معمولا از چشم عموم پنهان مانده‌اند.
اين فهرست بر اساس پيشنهاد‌هاي ارايه شده از سوي سازمان‌هاي گوناگون، روساي دانشگاه‌ها و ناشران انتشارات علمي برگزيده شده‌اند.
اين محققان برجسته جوان در حوزه‌هاي گوناگوني از گرافيك رايانه‌يي گرفته تا رياضيات و علوم رباتيك افق‌هاي تازه‌اي در مرزهاي جهان اطراف ما گشوده‌اند كه مريم ميرزاخاني رياضيدان 29 ساله ايراني يكي از آنهاست.
ميزاخاني در سال 1999 ميلادي موفق به پيدا كردن راه‌حلي براي يك مشكل رياضي شد كه بسياري را به دام انداخته بود: محاسبه حجم‌هاي فضايي منحني هندسي.
رياضيدانان مدت‌هاي طولاني است كه به دنبال يافتن راه عملي براي محاسبه حجم رمزهاي جايگزين فرم‌هاي هندسي هذلولي بوده‌اند و در اين ميان مريم ميرزاخاني جوان در دانشگاه پرينستون نشان داد كه با استفاده از رياضيات شايد بتوان بهترين راه را به سوي دست يافتن به راه‌حلي روشن در اختيار داشت: محاسبه عمق حلقه‌هاي ترسيم شده بر روي سطوح هذلولي.
ميرزاخاني در تلاش است تا معماي ابعاد گوناگون فرم‌هاي غير طبيعي هندسي را حل كند. در صورتي كه جهان از قاعده هندسه هذلولي تبعيت كند، ابتكار وي به تعريف شكل و حجم دقيق جهان كمك خواهد كرد.
در واقع مشكل اين است كه برخي از اين اشكال هذلولي هم‌چون doughnuts و يا amoebas داراي ظاهري بسيار نافرم هستند كه محاسبه حجم آنها را به معمايي جدي براي رياضيدانان مبدل كرده است.
اما ميرزاخاني با يافتن راهي جديد در واقع دست به يك ابتكار عمل بزرگ زد و با ترسيم يك سري از حلقه‌ها بر روي سطح اين گونه اشكال پيچيده به محاسبه حجم آنها پرداخت.
جيمز كارلسون از انستيتو رياضيات كلي (Clay Mathematics Institute) مي‌گويد: ميرزاخاني در يافتن ارتباطات جديد، عالي است. وي مي‌تواند به سرعت از يك مثال ساده به دليل كاملي از يك نظريه ژرف و عميق برسد.
مريم ميرزاخاني كه تحصيلات كارشناسي‌ارشد و دكتري را در دانشگاه هاروارد پشت سرگذاشته، از دانش‌آموزان نخبه المپيادي كشور است كه در سال 74 در المپياد جهاني رياضي علاوه بر دريافت مدال طلا با كسب بالاترين امتياز به عنوان نفر اول جهان شناخته شده است.
به گزارش ايسنا اين دانش‌آموز نخبه رياضي، تحصيلات دانشگاهي خود را در رشته رياضي در دانشگاه صنعتي شريف ادامه داد و از جمله بازماندگان سانحه غمبار سقوط اتوبوس حامل نخبگان رياضي دانشگاه صنعتي شريف به دره در اسفندماه 76 است.
در اين حادثه اتوبوس حامل دانشجويان رياضي شركت‌كننده در بيست و دومين دوره مسابقات رياضي دانشجويي كه از اهواز راهي تهران بود به دره سقوط كرد و طي آن شش تن از دانشجوي نخبه رياضي دانشگاه صنعتي شريف شامل آرمان بهراميان، رضا صادقي - برنده دو مدال طلاي المپياد جهاني -، عليرضا سايه‌بان و علي حيدري، فريد كابلي، دكتر مجتبي مهرآبادي و يك دانشجوي دانشگاه تهران (مرتضي رضايي) كه اغلب از برگزيدگان المپيادهاي ملي و بين‌المللي رياضي بودند در اوج بالندگي و شكوفايي علمي ناباورانه، جان باختند.

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

واکنش علما و احتمال پس گرفتن دستور ورود زنان به ورزشگاه--------------------------------------------------------------------------------
آیت الله فاضل لنکرانی امروز در پاسخ به سوالات مقلدان خود صراحتا با هرگونه ورود زنان به ورزشگاه ها ، ولو در مکان جداگانه مخالفت کرد و خواستار ساخت ورزشگاه های مستقل برای زنان شد...شب گذشته نیز یکی از علمای برجسته از طریق مشاور رییس جمهور در امور علما به وی پیغام داده تا به سرعت دستور خود را اصلاح نماید .

--------------------------------------------------------------------------------
۵ ارديبهشت ۱۳۸۵ - بعد از ظهر ۲۳:۱۵ تعداد بازديد: 26230 كد خبر: ۳۸۰۰۷

خبرنگار «بازتاب» گزارش داد، با واکنشهای صریح و پیغامهای فرستاده شده توسط علمای برجسته به احمدی نژاد، احتمال می رود رییس جمهور به سرعت دستور خود درباره برداشتن موانع ورود زنان به ورزشگاه ها را پس گرفته و یا آن را به درنظر گرفتن جدی ضوابط شرعی و فقهی مشروط نماید.

آیت الله فاضل لنکرانی امروز در پاسخ به سوالات مقلدان خود صراحتا با هرگونه ورود زنان به ورزشگاه ها ، ولو در مکان جداگانه مخالفت کرد و خواستار ساخت ورزشگاه های مستقل برای زنان شد.

گفته می شود شب گذشته یکی از علمای برجسته که در افکار عمومی از مدافعان احمدی نژاد شناخته می شود نیز از طریق مشاور رییس جمهور در امور علما به وی پیغام داده تا به سرعت دستور خود را اصلاح نماید و از همین رو احتمال می رود رییس جمهور فردا دستور خود درباره برداشتن موانع ورود زنان به ورزشگاه ها را پس گرفته و یا آن را به درنظر گرفتن ضوابط شرعی و فقهی مشروط نماید.
انتشار دستور احمدی نژاد خطاب به رییس سازمان تربیت بدنی در این زمینه مخالفت بسیاری از مدافعان او از اقشار متدین را به همراه داشت و حتی عده ای از آنها قصد داشتند در اعتراض به این دستور راهپیمایی کنند. به ویژه عده ای معتقد بودنداین تصمیم بدون درک کافی از شرایط و جو ورزشگاه های بزرگ کشور گرفته شده است.

اما صریحترین موضعگیری در این زمینه را آیت الله فاضل لنکرانی از مراجع تقلید مهم قم انجام داد که عصر امروز (سه شنبه) با صدور فتوايي، حضور بانوان را در مکانهاي عمومي ورزشي که همراه با اختلاط است به هيچ وجه جايز ندانست.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني رسا، متن كامل اين فتوا بدين شرح است:
بسمه تعالي
به دنبال سوالات و استفتائات فراواني که از طريق تلفن و يا به صورت کتبي و يا حضوري از اينجانب در رابطه با حضور بانوان محترم در ورزشگاهها شده است اشعار مي دارد که اولا از نظر فقهي روشن است که نظر زن به بدن مرد حتي بدون لذت و ريبه جايز نيست و ثانيا از مسائلي که اسلام روي آن تکيه فراوان دارد عدم اختلاط زن و مرد است و ملاحظه شده است که اختلاط در جوامع غربي و متاسفانه در برخي نهادهاي داخلي چه مفاسد فراواني به دنبال داشته است. بنابر اين شرکت بانوان در مکانهاي عمومي ورزشي که همراه با اختلاط است به هيچ وجه جايز نيست و در اين امکنه ولو مکانهاي خاصي براي زنان اختصاص يابد اما مفاسد اختلاط بر آن مترتب است . و لازم است دولت محترم جمهوري اسلامي مکانهاي مستقلي را با رعايت همه ضوابط شرعي براي بانوان جهت امور ورزشي اختصاص دهد و از اين جهت تبعيضي بين آنان قائل نشود. انتظار آن است که حرکت مسئولين محترم در مسير احياي ارزشهاي اسلامي باشد و از اموري که موجب خدشه دار نمودن اين امر است اجتناب نمايد. خداوند به همه توفيق عمل به احکام اسلامي را عنايت فرمايد.
محمد فاضل
5/2/1385

همچنين ، در پي صدور دستور ريیس جمهور به ريیس سازمان تربیت بدنی مبني بر زمینه سازی برای حضور بانوان در ورزشگاه‌ها، حضرت آيت الله صافي گلپايگاني با صدور پيامي، اين كار را خلاف شرع و تنازل ظاهر از مواضع اسلامي برشمرد.

به گزارش «رسا» ، حضرت آيت الله لطف الله صافي گلپايگاني عصر سه شنبه شب، با صدور پيامي درباره حضور بانوان در ورزشگاه‌ها اعلام كرد: انتظار از مسؤولان محترم جمهوري اسلامي اين است كه با اعلام لغو اين عنوان، نگراني‌ها را رفع كنند.
متن پيام اين مرجع تقليد بدين شرح است:
«بسم الله الرحمن الرحيم
اگر چه اينجانب مكرر خطر اختلاط زن و مردم بيگانه و برنامه‌هاي مضره‌اي را كه مخالف عفاف و حجاب بانوان و موجب تغيير شخصيت‌ اسلامي جامعه است، تذكر داده و به همگان در مورد آثار و عواقب سوء گرايش به آداب غير اسلامي غربي هشدار داده‌ام، اكنون كه مؤمنين در مورد حضور بانوان در ورزشگاه‌هاي كشور، سؤال و ابراز نگراني مي‌نمايند، حسب الوظيفه حرمت نظر زن و مردم اجنبي را به بدن يكديگر از نظر جميع فقهاي عظام اعلام مي‌نمايم.
علي هذا حضور بانوان در اين گونه برنامه‌ها خلاف شرع و تنازل ظاهر از مواضع اسلامي است.
انتظار از مسؤولان محترم جمهوري اسلامي اين است كه با اعلام لغو اين عنوان، نگراني‌ها را رفع و موجبات خشنودي قلب مقدس حضرت بقيه الله الاعظم ارواحنا فداه را فراهم نمايند.

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

تاسيس استراحتگاه ويژه دختران در دانشگاه شريف--------------------------------------------------------------------------------

۶ ارديبهشت ۱۳۸۵ - بعد از ظهر ۱۴:۵۵ تعداد بازديد: 3642 كد خبر: ۳۸۰۵۴


مدير امور دانشجويي دانشگاه صنعتي شريف گفت: براي اوقات فراغت دانشجويان دختر در داخل دانشگاه استراحتگاهي با تجهيزات مدرن طراحي شده است.

مهندس نادر دواري، در گفت‌وگو با ايسنا، افزود: دانشجويان دختر مي‌توانند در طول اوقات فراغت در اين مكان به استراحت و مطالعه بپردازند.

وي در خاتمه گفت: البته پيش از اين نيز دانشگاه مكاني را با عنوان استراحتگاه داشت؛ اما از لحاظ تجهيزات مكان جديد مناسب‌تر است.

***************************************************************

!!!!!!!؟؟؟؟؟؟ ...