دختر هخامنش

اصطلاحات فمنيسم ۳۲

کلی وقت بود فراموش کرده بودم .اما چند روز پیش بر اثر یک اتفاق ساده دوباره یادم اومد:

نمی دونم اصلا درباره اقتصاد و اقتصاد دان و نگاه اقتصادی نوشتن، توی وبلاگ جامعه ای که مادراش نمی تونن واسه بچه هاشون حساب بانکی باز کنن یا احتمالا اگه باز کردن نمی تونن ازش بردارن و جابجاش کنن کار عاقلانه ای هست یا بیشتر به رویا پردازی می مونه! و بهتره بشینیم از لحاظ تاریخی و قانونی و فقهی و هزارتا چیز دیگه بررسی کنیم ببینیم چرا یک مادر نمی تونه واسه بچه ش پول تو بانک بگذاره و یا اونو جابجاش کنه. - آخه می دونید نه اینکه مادرا همه عمرشون از حق خودشون نزدن و به بچه هاشون ندادن، احتمال داره اینبار حساب رو خالی کنن و مثلا برن دبی.-  ولی از اونجاییکه تحت تاثیر این نوشته ممکنه یکی  اجازه قانونی بده بعد یه عده دیگه متوجه بشن که وای با یه سری چیزای آسمونی مغایرت داره و هر آن ممکنه آسمون قرمبه بشه و  چیز صادر کنن و بعدش کلا بحث ممنوعه بشه، من تصمیم میگیرم که به ادامه بحثهای اقتصادی بپردازم . به این امید که یه روز مادرای این مملکت اونقدر اعتبار داشته باشن که بتونن واسه عزیزتزین هاشون حساب باز کنن. روز مادر و روز دختر هم پیشکش  حضرات. 

مارکسیسم

نظریه و عمل سیاست طبقاتی انقلابی.مارکسیم،نظامی از باورهای اجتماعی اقتصادی و فلسفی درباره طبیعت انسان و جامعه است. آن بخشهای عمده مارکسیسم که راهنمای فمنیسم است، ماتریالیسم دیالکتیکی و نظریه ی ارزش کار است. کاترین مک کینون اظهار می دارد:«فمنیسم در ارتباط با مارکسیسم ،همان وضعی را دارد که مارکسیسم با اقتصاد سیاسی کلاسیک داشت: فرجام نهایی و نقد نهایی آن.»

شو لا میث فایرستون به «تغییر محتوای» مارکسیسم دست زد و آن را به یک نظریه ی ماتریالیستی جدید از تاریخ، بر مبنای احساسات جنسی تبدیل کرد. او قبول دارد که مبنای تاریخی مردسالاری، «مادی» است.اما استدلال می کند که این مادی بودن نباید صرفا شرایط اقتصادی تبلیغ شود.مبنای مادی تاریخ بنا به ادعای فایرستون، واقعیت فیزیکی زیست شناسی زن و مرد و زیست شناسی تولید مثل است.

یکی از موضوعات همیشگی فمنیسم رادیکال، خصومت با مارکسیسم بوده است مانند نوشته های آدرین ریچ و مری دیلی. ریچ ودیلی با طرح مسایلی که در نظریه مارکسیسم کم اهمیت شمرده شده - مانند مسئله تجاوز جنسی و لزبینیسم - ایراد جدی به مارکسیسم وارد می کنند.

منبع : کتاب « فرهنگ نظریه های فمنیستی» -نشر توسعه

...